Jakie wkładki ortopedyczne do butów kupić dziecku?

Inne

Rodzice kupują swoim maluszkom pierwsze buty zazwyczaj w momencie, kiedy te zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki. Faktycznie, w takim momencie jest to zakup konieczny. Warto przyłożyć się do wyboru, ponieważ jakość butów będzie wpływała na prawidłowość postawy dziecka. Ważne, żeby były one lekkie, ale jednocześnie stabilne. Ich podeszwa musi być profilowana, ale dobrze jeśli będzie również elastyczna. Bardzo ważne jest też zapewnienie stabilizacji kostce. Jeśli dziecko koślawi stópki, wówczas dopasowuje się również wkładki ortopedyczne do butów, które mają temu zapobiegać i niwelować wadę.

Jak dopasować wkładki?

jeśli lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta zaleci stosowanie takich wkładek, wówczas warto udać się do specjalistycznego gabinetu. Tam dokonuje się szczegółowych pomiarów stóp, również przy użyciu sprzętu komputerowego. Dopiero po pobraniu wszystkich danych, specjalista może zacząć ręcznie wykonywać indywidualne wkładki ortopedyczne do butów. Najczęściej czas oczekiwania na nie wynosi do kilku dni. Warto jednak poczekać, ponieważ takie wkładki są znacznie lepsze od gotowych, dostępnych w sklepach od ręki.

Ćwiczenia na koślawość stóp

W przypadku koślawości stóp, lekarz powinien również zalecić systematyczne wykonywanie ćwiczeń w warunkach domowych. Takie ćwiczenia robi się na boso na dywanie i mogą one stanowić wspaniałą zabawę dla całej rodziny. Jednym z nich jest chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp, które szczególnie podoba się właśnie małym dzieciom.