Wpływ rodziców na wychowanie dzieci

Newsy

Uważa się, że rodzice mają największy wpływ na wychowanie dzieci. Jest to jak najbardziej prawidłowe spostrzeżenie, gdyż rodzice stanowią dla nich swego rodzaju wzór. Dzieci obserwują swoich rodziców i często chcąc się poczuć dorosłe, starają się ich naśladować. Bardzo widoczne jest to niestety szczególnie w patologicznych rodzinach, gdzie zdarza się, że wzorując się na swoich rodzicach dzieci w bardzo młodym wieku zaczynają przeklinać i sięgać po używki.
Ale także w typowej rodzinie można to zauważyć w sytuacji, gdy dziecko uzależnia się od komputera wzorując się na rodzicach, którzy także spędzają w ten sposób mnóstwo czasu. Generalnie wychowywanie dziecka przez elektronikę (bo „jesteśmy zapracowani i nie mamy czasu”) jest niebezpieczne, ponieważ dziecko nie uczy się w ten sposób kontaktu z drugą osobą.
Negatywnym zjawiskiem jest także wychowywane przez rodziców dziecka w bezstresowy sposób. Nie wymaganie przez rodziców swojego dziecka niczego i obsypywanie go prezentami jest niebezpieczne i może spowodować problemy z radzeniem sobie w dorosłym życiu. W ten sposób dziecko nie nauczy się, że aby coś zdobyć, trzeba sobie na to zapracować. Dla dziecka szkodliwe mogą być także coraz częstsze kłótnie i rozwody rodziców związane z niepowodzeniami w ich związku. Mały człowiek potrzebuje wsparcia i miłości rodzicielskiej i takie sytuacje nie pomagają w jego prawidłowym rozwoju.